INTERVJU

Stockholm Eken Cup har under hösten och vintern arbetat fram en egen barnkonvention. Jag beslöt att ringa sportchefen, Magnus Birath för att få veta mera.

- Hej Magnus. Nu verkar det vara "inne" att prata vad man kan göra för barn och miljön. Är det inte bara ett sätt för att turneringen ska bli populärare som evenmang som ni tar fram detta?
- Viktigast är förstås att arbetet med att erbjuda handbollsspelande barn och ungdomar en fin turnering och att vi gör det på ett miljömedvetet sätt. Vi tror att arbetet med barnkonventionen och miljön leder till att fler deltagare, sponsorer, besökare och samarbetspartners kommer till vår turnering. Stockholm Eken Cup har en stark förankring inte bara i Stockholm utan även i övriga Sverige och Nordeuropa.

- Hur ser turneringens historia ut i arbetet med miljö och barnkonventionen.
- Turneringen grundades 1976 bland annat för att ge handbollspelande barn och ungdomar en innehållsrik fritid de första kritiska sommarlovdagarna. Det har också varit kärnvärdet för turneringen under alla år. 1998 utvecklade vi det arbetet, nu till länderna runt Östersjön. Frågan om miljön kom upp i och med arbetet med barnkonventionen.

- Hur menar du?
- I FN:s barnkonvention finns inte miljön inlagd. Vi kom hela tiden tillbaka till miljön när vi pratade om vilka artiklar vi skulle arbeta med i vår konvention. Barnen har väldigt lite makt till exempel när det gäller att förändra energipolitiken i landet.

- Vad innehåller konventionen?
- Från FN:s barnkonvention som antogs 20 november 1989 innhåller dryga fyrtio artiklar varav vi lyft ut tre. Barns medbestämmande, barnstrygghet-säkerhet och barnarbete. Den fjärde la vi till själva, miljön. Under varje artikel finns det en rad punkter som vi ska uppfylla.

- Kan du ge något exempel?
- Ja, under artiklen "Barnarbete" är vi väldigt tydliga med att våra samrbetspartners och sponsorer inte på något sätt förknippas med barnarbete i någon form. Vi vill vara med och påverka att kommande generationers barn ska få en chans att leva ett bättre liv. Det är en förutsättning att barnkonventionen följs.


- ...och allt kommer att sjösättas under turneringen 2007?
-Nej, nej, nej. Varje år kommer vi lyfta fram en artikel. 2007 står miljön i fokus. I år kommer arbetet med att bli ett miljödiplomerat evenemang ta mest av tiden.


- Vad bidrar du själv till att förbättra miljön?
- Jag sopsorterar, SL-pendlar och cyklar på fältet varje turnering. Det är faktiskt roligt att vara "lite" medveten, men man kan alltid bli bättre. Det kan vi alla bli om vi hjälps åt! Det behövs om dagens barn ska kunna växa upp i en värld med en bra miljö!


2007-03-04 Stockholm Eken Cup
Text: Anders Wallgård